نحوه کنترل نگهبانی

بهبود گشت امنیتی با پنج نکته کاربردی

توجه به این واقعیت که روزانه هفت و نیم میلیون مأموریت نگهبانی انجام می‌شود، اهمیت در پیش گرفتن یک روش مناسب در راستای تامین بیشترین حد امنیت و نگهبانی کارآمد را نمایان می‌سازد. اگر در مدیریت کارمندان به موانعی برخورد می‌کنید یا با سو‌ءعملکرها مواجه می‌شوید، پنج نکته‌‌‌ی زیر را در نحوه کنترل نگهبانی خود در نظر بگیرید:

1. گشتی‌ ها باید از قبل به خوبی ساز‌مان‌ دهی شده باشند

این نکته به آن معناست که نحوه کنترل نگهبانی باید با در نظر گرفتن تمامی عوامل مؤثر بر گشت‌ زنی باشد. هیچ نگهبانی نباید نسبت به روش اجرای گشت‌ و نگهبانی خود تردید داشته باشد، بنابراین لازم است که از قبل، نسبت به اعمال مشخصی که باید در دوره‌های زمانی تعیین شده انجام دهد، آگاهی داشته باشد، تا به وظایف خود به نحو احسن عمل کند. نگهبان گشت همچنین باید از مسیر از پیش‌ تغیین شده به خوبی آگاهی داشته باشد و مدیریت نگهبانی باید تمامی مسیرهای مرتبط با هم و این که گشت‌ زنی در کدام مسیر باید انجام شود را به طور واضح مشخص کنند. زمانی که امنیت مطرح می‌شود، اقدام به انجام هر کاری بدون برنامه‌ ریزی قبلی، اصلا مطلوب نیست و هر جنبه‌ ی فرایند گشت‌زنی باید از ابتدا واضح و تعیین شده و قابل فهم باشد.

2. محل‌ های بازرسی باید در موقعیت‌ های مکانی مناسب تعبیه شوند

یکی از مهم‌ترین عوامل گشت‌ زنی موفقیت آمیز، تعبیه‌ی محل‌های بازرسی در محیط تحت حفاظت است. محل‌ های بازرسی باید طوری تعبیه شوند که هیچ قسمتی از ساختمان یا منطقه را در معرض خطر قرار ندهد. علاوه بر این، آن‌ها باید در جایی باشند که به آسانی قابل دسترسی باشد و نگهبان بتواند به آسانی خود را به آنجا برساند. همچنین محل بازرسی باید امنیت فیزیکی نگهبان را تأمین کند. باید این نکته را مدنظر قرار داد که محل‌ های بازرسی باید قرار داده شوند تا از تغییرات شدید آب و هوایی در امان مانده و اطلاعات فنی و آدرس IP آن‌ها باید به خاطر سپرده شوند.

نکات مربوط به کنترل نگهبانی

3. روی یک طرح تلفن همراه نگهبان سرمایه‌گذاری کنید

 

استفاده از تلفن هوشمند فراگیر شده است، چرا که انجام بسیاری از کارها برایمان راحت کرده است. این که وسیله‌ ای را در جیب خود حمل کنید که به شما در هر جنبه از زندگی‌ تان تنها با لمس چند دکمه و دانلود تعدادی اپلیکیشن کمک کند، امتیاز بسیار ویژه‌ای است. یک سامانه گشت هوشمند با بکارگیری اپلیکیشن، می‌توانند انجام وظایف روزانه‌ ی یک نگهبان را تسهیل کند. این نگهبان می‌تواند با استفاده از ابزارهای فراهم شده توسط تلفن همراه هوشمند خود و اپلیکیشن‌ های ساده‌ی نصب شده روی آن، ماموریت‌ های نگهبانی را اجرا کرده و با کارکنان مدیریتی در ارتباط باشد.

آن‌ها می‌ توانند هنگام رخداد هر واقعه‌ ای با هم در تماس بمانند و فوراً اطلاعات لازم را رد و بدل کنند. این کار باعث سرعت‌ بخشیدن به انجام کارها و بهبود نرخ رشد شرکت و بهره‌ وری آن می‌شود. با این قابلیت پروسه کنترل نگهبانی بدون هیچ هزینه برای تهیه سخت افزار صورت می‌گیرد.

مدیریت نیروهای گشت و نگهبانی به کمک تلفن همراه خود نگهبان امکان پذیر است.

4. از نرم‌ افزار مدیریت گشت امنیتی برای افزایش  امنیت نگهبانان استفاده کنید، نه فقط برای رهگیری آنان

شرکت‌ های امنیتی باید علاوه بر نظارت بر نگهبانان خود، زندگی روزانه‌ ی آنان را نیز ساده‌ تر کنند. این به آن معناست که طراحی و اجرای یک نرم‌ افزار نظارت بر مأموریت‌ های نگهبانی، نباید از سوی نگهبانان به عنوان ابزاری برای بررسی این که آیا آنان وظایف‌ شان را به خوبی انجام داده و از زیر کار در نمی‌ روند، تلقی شود. برخلاف دستگاه گشت زنی نگهبانی رایج که دارای  پیچیدگی و القای حس رهگیری هستند،  سیستم‌ های نظارتی نگهبانان، باید به طور عمده روی افزایش سطح امنیت نگهبانان در حین انجام وظیفه متمرکز شوند.

بروز مخاطرات برای نگهبانان

نگهبان باید متوجه باشد که سیستم نظارت بر نگهبان، هنگام وقوع خطر به سرعت یک هشدار ارسال می‌کند تا کارهای لازم برای کمک به او انجام شود و تنها نماند. علاوه بر این، کارکنان مدیریت می‌توانند اعلان‌ های بلادرنگ (از طریق تصاویر، صداها، یا پیام‌های صوتی) از وضعیت هر نگهبان دریافت کنند و از مشکلات و اقداماتی که باید برای حفظ امنیت نگهبان و دارایی‌ ها در پیش گرفته شوند، آگاهی پیدا کنند.

5. نگهبانان مسلح به همراه تمامی تجهیزات امنیتی و دادن انگیزه به آنان

خدمات امنیتی موفق به هر دو جنبه‌ی زیرساخت‌ های سازمانی شرکت و توانایی و بهره‌ وری نگهبانان، بستگی دارد. هر شرکت امنیتی که روی مأموریت امنیتی نگهبانی متمرکز است باید روی تجهیز نگهبانان با تمامی تجهیزات نگهبانی امنیتی و دادن انگیزه به آنان برای افزایش راندمان کاری روزانه و اطمینان از امنیت دارایی‌ها (ساختمان‌ها و مناطق)، سرمایه‌گذاری کند. مامور نگهبانی بهتر از هر شخصی مشکلات مربوط به یک منطقه‌ی تحت حفاظت یا ساختمان را می‌داند و شخصی است که این اطلاعات را با کارکنان مدیریتی در میان می‌گذارد.

بنابراین واضح است که کارکنان مدیریت باید نگهبان را با جدیدترین تجهیزات موجود (نرم‌افزار) تجهیز کنند تا مشکلات و وقایع غیرمنتظره به آنان مخابره شود. اطلاعات به دست آمده از نگهبانان می‌تواند به مدیریت برای انتخاب بهترین نحوه کنترل نگهبانی کمک کند.

بُعد دیگری که بایستی مدیران بالا دستی امنیتی روی آن تمرکز نمایند، گزارش گیری از عملکرد روزانه، هفتگی و ماهانه نیروهای خود است. گزارشات مربوط به گشت زنی را می‌توانید در صفحه مربوط به گزارشات سیستم پاسبان مشاهده نمایید.